Zmiękczacze do wody ułatwiają sprzątanie i odciążają budżet domowy! Dlaczego?

 

Zmiękczanie wody przynosi wiele korzyści zdrowotnych, jednak to nie jedyne, co można dzięki temu procesowi osiągnąć. Pozwala także zaoszczędzić na rachunkach domowych, ponieważ prócz obniżenia rachunków za energię, wydaje się mniej pieniędzy na środki czyszczące i przedłuża żywotność urządzeń AGD. Warto przyjrzeć się temu, w jaki sposób zmiękczacze do wody oddziałują na całe gospodarstwo domowe.

 

Pranie

 

Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Water Quality Research Foundation (WQRF), pranie ubrań w miękkiej wodzie jest bardziej opłacalne. W tych eksperymentach przetestowano zdolność pralek do usuwania dziewięciu różnych plam, w tym z krwi, czerwonego wina, lodów czekoladowych i sosu. W każdym przypadku ubrania prane w miękkiej wodzie wymagały mniej detergentu i niższej temperatury prania, aby skutecznie usunąć zabrudzenia. Przeciętne gospodarstwo domowe wydaje 18% całkowitych kosztów energii na podgrzewanie wody w pralce, co oznacza, że ​​zmiękczacze do wody faktycznie przynoszą oszczędności w tym obszarze.

 

Twarda woda wpływa także na ogólny wygląd ubrań. Przez nią staję się one:

⭕ szare,

⭕ wyblakłe,

⭕ zmechacone,

⭕ nieprzyjemne w dotyku,

⭕ podatne na zniszczenia.

Nieestetyczne ubrania szybko się wymienia, a to znowu generuje ogromne koszty, których nie widać na pierwszy rzut oka. 

 

Mycie naczyń

 

Zmiękczanie wody  przyspiesza mycie naczyń, dzięki czemu nie trzeba spędzać godzin na szorowaniu resztek jedzenia z talerzy i patelni. Ponadto miękka woda wymaga zastosowania mniejszej ilości detergentu, co pozwala zaoszczędzić pieniądze w dłuższym okresie. Nawet jeśli używa się zmywarki, zmiękczacze do wody ograniczają zapotrzebowanie na dodatkowe środki czyszczące.

 

Sprzątanie

 

Twarda woda przyczynia się do powstawania trudnych do usunięcia zabrudzeń na armaturze i urządzeniach AGD. Reaguje z szamponem i mydłem, tworząc zawiesinę, która przykleja się do boków wanny (a także i do skóry). Po zainstalowaniu systemu pozwalającego na zmiękczanie wody, szybko można zauważyć, że wyposażenie łazienki wygląda na czystsze, nawet jeśli rzadziej trzeba je sprzątać. Dodatkowo nie jest konieczne używanie tylu środków chemicznych, aby powierzchnie w domu były błyszczące. Wynika to z faktu, że miękka woda oddziałuje z produktami czyszczącymi, tworząc efektywną pianę, której można użyć do szybkiego wysprzątania całego domu.

 

Sprzęt AGD

 

Minerały, których zbyt duże ilości występują w twardej wodzie, mogą przyczynić się do skrócenia czasu użytkowania sprzętu AGD nawet o 5 lat. Nie ma znaczenia, czy urządzenia w domu są wysokiej jakości i pochodzą od renomowanych producentów – nawet najlepsze maszyny nie są w stanie wytrzymać ciągłych uszkodzeń, jakie powoduje twarda woda. Szczególnie narażone są tutaj:

⭕ czajniki elektryczne,

⭕ pralki,

⭕ zmywarki,

⭕ podgrzewacze,

⭕ żelazka parowe,

⭕ lodówki połączone do systemu wodnego.

 

Zmiękczanie wody to więc najlepszy sposób na to, by inwestycja w drogi sprzęt AGD miała sens i przynosiła długofalowe korzyści. Warto pamiętać o tym, że znaczna część producentów nie przyjmuje na gwarancję urządzenia, które jest uszkodzone z powodu negatywnego wpływu twardej wody! To kolejny powód, który sugeruje, że zmiękczacze do wody rzeczywiście mogą pomóc zaoszczędzić naprawdę spore ilości pieniędzy.

 

Nikt nie lubi ciągłego wydawania pieniędzy na wymianę urządzeń, kupowanie kolejnych ubrań, dodatkowych środków czyszczących i opłacenie wysokich rachunków za energię. Często jednak ludzie nie zdają sobie sprawy, że za te wszystkie problemy może być odpowiedzialna twarda woda. Zainstalowanie systemu do zmiękczania wody w wielu przypadkach okazuje się więc bardzo opłacalne. Uruchomienie go nie kosztuje dużo i pozwala zaoszczędzić pieniądze na wiele sposobów w dłuższej perspektywie.