+48 602 74 74 63 mk94@mk94.pl

Sterylizatory UV marki TMA

Sterylizatory UV TMA do cieczy i powietrza

Oferujemy sterylizatory UV marki TMA, które są wyjątkowe pod względem skuteczności i trwałości podzespołów. Aby zapewnić najwyższą jakość i skuteczność promieniowania, używamy wyłącznie sprawdzonych żarników firmy PHILIPS.

  Jako prężnie działająca firma mamy dostęp do towaru z wielu zakątków świata. Do sterylizowania wody metodą UV wybraliśmy jednak produkty polskiej firmy TMA. Dlaczego? Ponieważ TMA łączy w sobie najnowsze technologie z całego świata i zapewnia bezkompromisową jakość.

 • Firma TMA stosuje w swoich urządzeniach tylko promienniki PHILIPSA

Sercem sterylizatorów UV są promienniki UV. Bardzo wielu producentów stosuje promienniki wykonywane w Azji, w malutkich zakładach, z nadrukiem swojej firmy. Promienniki te charakteryzują się bardzo niestałymi parametrami. Deklarowana przez nich moc promieniowania UV nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Firmy te doskonale zdają sobie sprawę, że w Europie tylko dwie firmy są w stanie zmierzyć parametry promienników UV- jedną z nich jest firma Philips. Od 1990 roku kilka dużych zachodnich firm produkujących urządzenia UV zniknęło z rynku a użytkownicy ich produktów zostali pozbawieni możliwości dalszej eksploatacji urządzeń. Wszystkie nasze urządzenia są utrzymywane w ruchu. Do wszystkich naszych modeli posiadamy w ciągłej sprzedaży promienniki UV. Philips jest gwarantem jakości oraz dostępności źródeł UV. Produkowane przez nas urządzenia mogą być eksploatowane dopóki istnieje firma PHILIPS.

 •  Jako szafy sterownicze mniejszych modeli (seria V) używamy obudów produkowanych przez firmę ABB
 • Obudowy modeli serii AM i AP-POOL pochodzą od firmy Schneider-Electric
 • Wykorzystujemy przewody elektryczne i okablowanie amerykańskiej firmy Helukabel
 • Osprzęt w szafkach, bezpieczniki nadprądowe i styczniki są produkcji firmy Hager
 • Sterowniki programowalne w szafach sterowniczych – dostawca Moeller Eaton
 • Dławnice uszczelniające przejścia przewodów przez obudowy są firmy Obo-Betterman
 • Liczniki czasu pracy firmy Kuebler
 • Złącza łączące przewody w szafkach sterowniczych pochodzą od firmy WAGO
 • Przekaźniki w systemach alarmowych są produkcji firmy RELPOL
 • Wykorzystujemy końcówki zaciskane na przewodach firmy CIMCO

Posiadamy własne matryce do tłoczenia dennic oraz formy wtryskowe na elementy z tworzyw. Układy elektroniki i systemy alarmowe są lutowane od 1998 roku w Białymstoku. Obwody drukowane są oznaczone naszym logo TMA. Płytki są lakierowane potrójnie w celu zabezpieczenia przed wpływem warunków zewnętrznych.

Do końca listopada 2011 roku zostało zainstalowanych w Polsce i za granicą ponad 4500 urządzeń naszej firmy.

Wszystkie nasze urządzenia do dezynfekcji promieniami UV są wykonane w całości ze stali kwasoodpornej, polerowanej ręcznie na lustro. Jakość powierzchni naszych urządzeń przewyższa standardy europejskie i amerykańskie. Korpusy naszych urządzeń podlegają dokładnej obróbce mechanicznej (polerowanie). Po montażu są poddane obróbce chemicznej (w celu dodatkowego zwiększenia odporności na czynniki chemiczne), a następnie ponownie ręcznie polerowane. Precyzja i jakość spawów w naszych urządzeniach jest najwyższej jakości. Żadne spoiny ze względów wytrzymałościowych nie są szlifowane (szlifowanie maskuje mało precyzyjne spawanie).

Przy konstruowaniu i produkcji zwracamy szczególną uwagę na bezpieczeństwo pracy naszych urządzeń. Każdy egzemplarz sterylizatora przechodzi próby ciśnieniowe szczelności.

Konstrukcja i wielkość rur osłonowych zapewnia niską temperaturę pracy na zewnętrznych powierzchniach rur osłonowych (poniżej 55C) co chroni je przed powstaniem depozytu wapniowo-magnezowego (potocznie zwany osad kamieniem).

Brak osadu kamienia na rurach został potwierdzony w ponad 14 letniej pracy urządzeń. W żadnym urządzeniu zainstalowanym w różnych instalacjach, nie stwierdzono osadu kamienia na rurach osłonowych.

Wszystkie urządzenia serii V10-V120 i AM1-AM45 nie wymagają mechanicznych urządzeń do czyszczenia rur osłonowych, co upraszcza znacznie ich eksploatację i czyni ją znacznie tańszą.

Montaż i demontaż promienników w naszych sterylizatorach nie wymaga używania skomplikowanego oprzyrządowania. Można je bez problemu zmontować(zdemontować) ręcznie bez żadnych specjalnych narzędzi.

Ultrafiolet, czyli inaczej promieniowanie UV stanowi rodzaj promieniowania elektromagnetycznego zawierającego się w przedziale pomiędzy światłem widzialnym a promieniowaniem rentgenowskim (zakres długości fali od 100nm do 400nm). Promieniowanie to jest niewidzialne dla oka ludzkiego.

Ze względu na oddziaływanie promieniowania UV na organizmy żywe stosuję się następujący podział:

 • UV-A – zakres długości fali od 315-400nm
 • UV-B – zakres długości fali od 280-315nm
 • UV-C – zakres długości fali od 100-280nm

Głównym źródłem promieniowania ultrafioletowego występującego na Ziemi jest Słońce. Szkodliwe promieniowanie jest pochłaniane w większości przez warstwę ozonową otaczającą Ziemię oraz przez powietrze.Najpopularniejszymi sztucznymi źródłami promieniowania UV są lampy wyładowcze.

Główną zaletą promieniowania ultrafioletowego jest jego właściwość dezynfekcyjna, czyli zdolność do  usuwania szkodliwych mikroorganizmów tj. bakterie, wirusy, grzyby itp. Promieniowanie UV wpływa bezpośrednio na komórki organizmów powodując reakcje chemiczną w ich DNA, której efektem jest uszkodzenie ich materiału genetycznego. Kolejną zaletą tego procesu jest brak zmiany składu chemicznego substancji, która została poddana promieniowaniu.

 

Promieniowanie UV jest nośnikiem znacznych pokładów energii, która rośnie odwrotnie proporcjonalnie do długości emitowanej fali (fala o mniejszej długości posiada większą energię). W niewielkiej ilości odpowiada za opaleniznę na ludzkiej skórze oraz wspomaga wytwarzanie witaminy D2, jednak w nadmiarze odpowiada za liczne choroby skóry, oparzenia oraz zmiany nowotworowe (np. czerniak).

Promieniowanie ultrafioletowe przy nadmiernej ekspozycji może doprowadzić do trwałego uszkodzenia rogówki i spojówki oka (może spowodować zaćmę). Najbardziej szkodliwe dla ludzkiego oka są fale o długości z zakresu 260-270 nm.

Ze względu na powyższe zagrożenia przy kontakcie z promieniowaniem UV wymagane jest stosowanie odpowiednich środków ochrony. Przede wszystkim należy używać odpowiedniego sprzętu do ochrony oczu i twarzy.

Zapewnienie wody pitnej dla odbiorców, pozbawionej czynników chorobotwórczych jest podstawowym problemem każdego dostawcy.

Badania przeprowadzone w USA stwierdzają, że około 13% wszystkich nowotworów może być wywołana skutkami chlorowania wody pitnej oraz produktami powstałymi po chemicznej dezynfekcji wody. W efekcie rezygnacja z dezynfekcji chlorem znacznie zmniejsza szansę zachorowania.

Stany Zjednoczone jako państwo przywiązujące duże znaczenie do zdrowia swoich obywateli wydało przepisy dotyczące dezynfekcji mikrobiologicznej i produktów podezenfekcyjnych – Long Term 2 Enhancent Surface Water Treatment Rule (LT2ESWTR), w celu kontroli mikrobiologicznej wody pitnej.

Zalecenia te wymagają minimalnej redukcji podstawowych mikroorganizmów oraz narzucają maksymalne zawartości substancji podezenfekcyjnych. Wyniki badań są efektem wielu milionów dolarów wyłożonych na badania dla instytutów naukowych w USA.

 

Dezynfekcja wody pitnej ma zapewniać redukcję mikroorganizmów na minimalnym poziomie względem stanu przed dezynfekcją:

1.      Giardia – min. 1000 razy
2.      Wirusów – min. 10 000 razy
3.      Cryptosporidium – od 100 do 1000 razy

Maksymalne zawartości substancji toksycznych po dezynfekcji:

1.      TRIHALOMETANY(TTHM) – maksimum 80mlg/l
2.       KWAS HALOOCTOWY (HAA5) – maksimum 60mlg/l
3.       BROMKI – maksimum 10mlg/l
4.       CHLOR – maksimum 1000mlg/l
 

Tabela 1 – Badania laboratoryjne wymaganej dawki promieniowania do usunięcia mikroorganizmów. 

 

Ostatnio duże problemy stwarza CRYPTOSPORIDIUM, które jest odporne na większość typowych dezynfekantów, podczas gdy ultrafiolet radzi sobie bardzo dobrze z tymi mikroorganizmami.

Dezynfekcja wody pitnej za pomocą ultrafioletu różni się znacznie od pozostałych metod.

Podstawową zaleta tej metody jest dezynfekcja mikroorganizmów bez formowania szkodliwych produktów podyzenfekcyjnych.

Zalecana obecnie dawka promieniowania UV to 400J/m2. W większości przypadków jest to dawka wystarczająca. Nasze urządzenia maja podaną wydajność przy tej właśnie dawce. Podawanie wydajności urządzeń tego typu bez odniesienia do dawki promieniowania nie daje prawdziwej informacji o jego wydajności. Na przykład wydajność 1m3/godz. przy dawce  400J/m2 rośnie do 2,5m3/godz. przy dawce 160J/m2.

 

Przyjęcie dawki 400J/m2 powinno zapewnić minimalną redukcję następujących związków:

1.      Giardia – min.99,9%
2.      Wirusów – min.99,99%
3.      Cryptosporidium – min.99,9%
4.      Legionella – min.99,9%

 

Prawdopodobieństwo likwidacji 100% bakterii wynosi przy dawce 400 J/m2:

1.      Escherichia coli – 99,9999%
2.      Legionella – 99,999999%

 

W celu doboru odpowiedniego urządzenia prosimy o kontakt. Zajmujemy się doborem i montażem sterylizatorów do użytku domowego oraz przemysłowego i produkcyjnego.

Zapraszamy do naszego salonu.

Zadzwoń teraz
Wyznacz trasę