Zmiękczacze do wody – jaki rozmiar wybrać? Czym się kierować?

 

Zmiękczanie wody ma wiele zalet – zarówno tych zdrowotnych, jak i ekonomicznych. Dzięki skutecznym systemom woda po odfiltrowaniu zbędnej zawartości minerałów będzie nadawać się do picia, gotowania i kąpieli. Jednak aby zmiękczacze do wody sprawdziły się w konkretnym gospodarstwie domowym, konieczne jest określenie, jaką powinny mieć wielkość. Wybór nie jest procesem uniwersalnym i zależy od wielu aspektów.

 

Sprawdź twardość wody

Pierwszym krokiem, który należy podjąć przed zakupieniem systemu zmiękczania wody, jest ustalenie, czy jest on rzeczywiście potrzebny. Twarda woda często pozostawia po sobie ślady, jednak aby pojawiły się np. plamy na armaturze, potrzebny jest czas. Poza tym lepiej ich uniknąć niż je usuwać, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, by samemu ocenić stan wody w domu. 

Przede wszystkim trzeba sprawdzić, jak twarda jest woda. Zawartość magnezu i wapnia w wodzie jest mierzona w miligramach na litr. Jeśli używa się wody miejskiej, informacje o twardości wody w danym regionie mogą być udzielone przez wydział gospodarki wodnej. Można również kupić zestaw do testowania jakości wody, który jest dostępny w sklepach oferujących filtry do wody. Badanie wody może być wykonane również przez profesjonalną firmę.

Zmiękczacz wody, jaki wybrać?

Ustal, ile wody zużywasz

Następnie trzeba obliczyć, ile wody zużywa się w swoim domu w ciągu dnia. Często takie dane zawarte są w rachunkach za wodę, o ile nie są one prognozowane. W takich przypadkach mogą  one nieco odbiegać od rzeczywistego zużycia, jednak różnice nie powinny stanowić wartości, które uniemożliwiałyby dobór odpowiedniego systemu pozwalającego na zmiękczanie wody.

 

Jeśli nie dysponuje się żadnymi rachunkami (np. zmieniono mieszkanie lub wprowadzono się do nowego domu), to można zasugerować się tym, że statystycznie każda osoba w gospodarstwie domowym jest odpowiedzialna za użycie od 50 do nawet 250 litrów wody dziennie. Choć liczby te mogą wydawać się duże, to trzeba pamiętać, że zmiękczacze do wody są montowane na głównym przyłączu, a oczyszczoną przez nie wodę wykorzystuje się np. podczas:

 

✅ kąpieli,

✅ pryszniców,

✅ prania,

✅ przygotowywania posiłków,

✅ zmywania naczyń,

✅ sprzątania.

 

Maksymalna wydajność a efektywna wydajność

Zmiękczacze do wody zaprojektowane są w taki sposób, by pasowały do większości potrzeb, a te znacznie się różnią pomiędzy pięcioosobową rodziną a osobą, która mieszka sama. Istotny jest tu również stan wodociągów i jakość wody. Znając poziom twardości wody oraz to, ile zużywa się jej dziennie w gospodarstwie domowym, zna się podstawowe wartości, dzięki którym można dobrać właściwy system.

 

Zmiękczanie wody odbywa się cały czas po zamontowaniu urządzenia, a jeśli kupi się właściwe, to uzupełnia się je raz na kilka tygodni (a w przypadku konkretnych modeli nawet raz na kilka miesięcy). Z kolei jeśli nie dobierze się odpowiedniego rozmiaru, to proces ten powtarza się o wiele częściej. Dlaczego? 

Sól w tabletkach, która odpowiada za regenerację złoża zmiękczającego wodę, zużywa się z czasem. To, jak szybko się to stanie, zależy od ilości zanieczyszczeń i wody wykorzystywanej w ciągu dnia. Jeśli więc zbiornik okaże się za mały, to nie będzie w stanie wygenerować takiej ilości czystej wody, by była ona zawsze dostępna. 

 

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Warto pamiętać o tym, że nowoczesne zmiękczacze do wody nie są już tak wymagające, jak ich poprzednie wersje. Same potrafią regulować ilość zastosowanej soli oraz informują użytkownika o tym, kiedy potrzebne jest jej uzupełnienie. Nie potrzebują ciągłej kontroli czy skrupulatnego obliczania tego, ile zużyło się już wody. To nie zmienia jednak faktu, że dobór właściwego rozmiaru systemu do zmiękczania wody nadal ma kluczowe znaczenie. 

W razie pytań co do tego, jaki model najlepiej sprawdzi się w danym gospodarstwie domowym, zachęcamy do kontaktu.