Uzdatnianie wody wodociągowej – czy to się opłaca?

 

Zgodnie z zaleceniami powinno się pić przynajmniej 8 szklanek wody dziennie. Przy czteroosobowej rodzinie daje to już sporą ilość, a jeśli ludzie decydują się sięgać wyłącznie po wodę butelkowaną, to łączy się to z ogromnymi kosztami. Cierpi na tym nie tylko domowy budżet, ale również środowisko. Uzdatnianie wody wodociągowej jest więc najlepszą opcją na oszczędzanie i wspieranie ekologicznego stylu życia.

 

Dlaczego woda z kranu nie zawsze jest dobrym wyborem?

Woda pitna, która znajduje się w każdym polskim domu, może różnić się jakością. Bierze się tu pod uwagę zanieczyszczenie chlorem, metalami ciężkimi oraz mikroorganizmami. Te niebezpieczne związki mogą mieć destrukcyjny wpływ na organizm i przyczyniają się do wielu chorób, na które najbardziej narażone są osoby starsze, a także dzieci. W niektórych obszarach uzdatnianie wody wodociągowej jest więc koniecznością, a rodziny, które nie montują takich systemów w swoich domach, często korzystają wyłącznie z wody butelkowanej.

Warto wspomnieć o tym, że nie tylko picie nieodpowiednio oczyszczonej wody niesie ze sobą przykre konsekwencje. Kąpiele w niej przyczyniają się do powstawania problemów skórnych, a sprzątanie czy pranie może zmienić się w męczarnie – odzież ma nieprzyjemny zapach i jest brudna, a na armaturze występują trudne do usunięcia zabrudzenia. Twarda woda szkodzi także wszystkim urządzeniom AGD, które ją wykorzystują – czajniki, pralki i lodówki mają więc znaczenie skróconą żywotność.

 

Ile tak naprawdę warta jest woda?

W przeciętniej rodzinie rachunki za wodę oscylują w granicach 60-100 zł, w tym cena za samo spożycie to nie więcej niż 20 zł. Wlicza się w to wodę potrzebną nie tylko do picia, ale również do gotowania. Jest to więc dość mała kwota, jednak nadal trzeba pamiętać o tym, że mowa tu o twardej, często bardzo chlorowanej wodzie.

Koszt zakupu dwulitrowej wody butelkowanej to ok. 1,5 zł. Przy czterech osobach jest to więc aż 6 zł dziennie, czyli aż 180 zł miesięcznie! Oczywiście potrzeby każdego człowieka są inne, jednak jeśli sięga się po wodę w butelkach często, to nadal otrzyma się zatrważająco wysoką kwotę. A związana jest ona wyłącznie z zakupem – trzeba do niej doliczyć jeszcze straty w budżecie domowym związane z wywozem śmieci. 

Nie mniej ważny jest fakt, że butelkowana woda stanowi wyzwanie dla środowiska i jej ogólne koszty wynikające z potrzeby utylizacji i recyklingu plastiku, jego transportu, obróbki i wyprodukowania są ogromne.

 

Ile kosztuje uzdatnianie wody?

Istnieje wiele różnych rodzajów filtrów i systemów uzdatniania wody, które znacznie różnią się ceną. Jednorazowe koszty związane z zakupem samego sprzętu i jego montażem mogą być niekiedy bardzo wysokie, ale trzeba pamiętać o tym, że jest to inwestycja na lata – dobrze dobrany system może służyć jednej rodzinie przez kilkadziesiąt lat. Okresowe wydatki przy użytkowaniu systemów uzdatniania wody obejmują np. wymianę filtrów lub ich wyczyszczenie. Są to jednak dość niewielkie kwoty, które po rozłożeniu na miesiąc dają 10-20 zł. 

W takim przypadku picie zdrowej, idealnej czystej wody z domowego kranu wiąże się z wydaniem na nią (przy czteroosobowej rodzinie, w której każdy przyjmuje 2 litry płynów dziennie) 40 zł miesięcznie. W porównaniu ze 180 zł, jakie generuje woda butelkowana, widać tu znaczną oszczędność.

 

A co ze smakiem?

Wiele osób obawia się, że uzdatniona woda wodociągowa nie ma takiego waloru smakowego jak ta zakupiona w sklepie. W rzeczywistości jednak woda z kranu może być tak samo, (a nawet o wiele bardziej) pyszna! Wszystko zależy tu od zamontowanego systemu i rodzaju używanych filtrów. 

Zdecydowanie najpopularniejsze są filtry oparte na absorpcji, z których większość wykorzystuje węgiel aktywny. Przechodzące przez niego cząsteczki wiążą się z węglem, zatrzymując zanieczyszczenia. Z biegiem czasu wkład nasyca się zabrudzeniami, a zatem jest mniej skuteczny w wychwytywaniu groźnych związków i musi zostać wymieniony. 

Istnieje również wiele mniej znanych, ale innowacyjnych sposobów uzdatniania wody. Światło ultrafioletowe (UV) może być użyte do oczyszczania wody i jest szczególnie skuteczne w przypadku mikroorganizmów, takich jak baterie i wirusy.

 

Niezależnie od preferencji dotyczących filtracji wody, zawsze trzeba wybierać takie opcje, które hamują:

⭕ rtęć,

⭕ ołów,

⭕ arsen,

⭕ benzen,

⭕ mikroby.

 Potrafią to już podstawowe systemy uzdatniania wody, a dzięki temu można niskim kosztem (ich zakup i montaż jest bardzo atrakcyjny cenowo) otrzymać rozwiązanie, które sprawi, że woda będzie czysta, bezpieczna i smaczna.