Sterylizatory UV – skuteczny sposób na usuwanie bakterii z wody

 

Na rynku dostępne są rozmaite modele. Nasz wybór będzie zależał między innymi od tego, gdzie planujemy zamontować sterylizatory. Można jest zainstalować między innymi w prywatnych domach, zakładach produkcyjnych, sieciach wodociągowych, stacjach uzdatniania wody oraz miejscach produkcji żywności. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamontować nasze sterylizatory UV w basenie, czy też fontannie. Praktycznie każde miejsce wykorzystujące duże ilości wody skorzysta na obecności urządzenia pozwalającego na jej dezynfekcję. Jest to szczególnie istotne w przypadku źródeł wody pitnej.

 

Szczegóły procesu dezynfekcji wody za pomocą promieniowania UV

 

Dezynfekcja wody za pomocą UV jest możliwa ze względu na właściwości promieniowania ultrafioletowego (UV). Ten typ promieniowania elektromagnetycznego jest niewidzialne dla ludzkiego oka. Zakres długości fali promieniowania UV wynosi od 100 nm do 400 nm. Eksperci podzielili ten typ promieniowanie na trzy grupy – UV-A (długość fali 315-400 nm), UV-B (280-315 nm) oraz UV-C (100-280 nm). Różnią się miedzy sobą ze względu na sposób, w jaki wpływają na żywe organizmy.

W naturze promienie UV jest produkowane przede wszystkim przez Słońce. W większości zostaje ono wchłonięte przez warstwę ozonową Ziemi. Z uwagi na swojej właściwości fizyczne, tego typu promieniowanie jest niezwykle skuteczne podczas niszczenia grzybów, bakterii i wirusów. Lampy UV poradzą sobie z rozmaitymi typami szkodliwych mikroorganizmów. Bezpośrednio wpływają na komórki takich organizmów – wywołana reakcja chemiczna prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia ich DNA. Proces ten nie doprowadzi jednak do zmiany składu chemicznego sterylizowanej substancji.

 

Główne wskaźniki działania sterylizatorów UV w przypadku wody pitnej

 

Sterylizacja wody pitnej za pomocą promieniowania UV ma na celu drastyczne ograniczenie liczby obecnych w niej mikroorganizmów. Po zakończonym procesie dezynfekcji należy zaobserwować co najmniej 10 tys. razy mniej wirusów w porównaniu do stanu sprzed włączenia sterylizatora. W przypadku pasożytniczych pierwotniaków Giardia oraz Cryptosporidium powinno ich być 1000 razy mniej.

Zanim zaczniemy spożywać zdezynfekowaną wodę pitną, należy sprawdzić jej stan oraz zawartość rozmaitych substancji toksycznych. Po sterylizacji wody za pomocą sterylizatorów UV w 1 litrze znajdziemy maksymalnie 1000 mlg. O tej samej próbce będzie o wiele mniej bromków – zaledwie 10 mlg/l. Jeśli chodzi o kwas halooctowy oraz trihalometany to po skutecznej sterylizacji wody odnotujemy ich obecność na poziomie odpowiednio 60 mlg/l, oraz 80 mlg/l.

Proces sterylizacji UV jest o wiele skuteczniejszy od tradycyjnej dezynfekcji za pomocą środków chemicznych. Odczujemy to szczególnie w przypadku pierwotniaków Cryptosporidium. Organizmy te cechują się dużą odporność na najpowszechniej używane dezynfekanty. Na szczęście ultrafiolet skutecznie pozbędzie się ich z naszej wody pitnej bez negatywnego wpływania na jej smak oraz zapach. Nie trzeba martwić się o powstawanie żadnych substancji podezynfekcyjnych, których trzeba by się następnie pozbywać. Proces sterylizacji UV jest niezwykle prosty – wystarczy wybrać optymalną dawkę promieniowania. Eksperci zalecają 400J/m2, gdyż taka dawka powinna poradzić sobie w większości przypadków.