Sterylizatory UV do cieczy – dlaczego warto zainwestować w to rozwiązanie?

 

Woda jest bardzo ważnym zasobem niezbędnym w codziennym życiu ludzi. Można ją wykorzystywać do prania, mycia się czy też do spożywania. Oczywiście musi ona spełniać rygorystyczne warunki w zakresie jakości oraz czystości. Współczesne technologie oferują bardzo wiele metod skutecznej likwidacji wirusów, bakterii, grzybów oraz innych zanieczyszczeń i mikroorganizmów z wody, poprawiając w ten sposób jej jakość i bezpieczeństwo. Oprócz różnych filtrów mechanicznych, na rynku dostępne są specjalistyczne sterylizatory do cieczy wykorzystujące promieniowanie UV.

 

W jaki sposób lampy UV są w stanie dezynfekować wodę?

 

Nowoczesne lampy i sterylizatory UV do wody i innych cieczy zyskują coraz większą popularność w naszym kraju. Za pomocą promieniowania UV urządzenia te zwalczają bakterie, wirusy i inne mikroorganizmy. Użytkownicy cenią sobie ten sprzęt ze względu na ciągłość działania, brak zmiany składu wody i skuteczną sterylizację bez stosowania środków chemicznych mogących stanowić zagrożenie dla ludzkiego zdrowia, a nawet życia. Dodatkowo urządzenia te charakteryzują się niezawodnym działaniem i duża trwałością.

Promieniowanie ultrafioletowe znane wszystkim pod skrótem UV jest promieniowaniem elektromagnetycznym, którego zakres mieści się pomiędzy światłem widzialnym, a promieniowaniem RTG. Promienie te nie są widoczne dla ludzkiego oka. Istnieją trzy rodzaje promieniowania ultrafioletowego, które mają wpływ na ludzkie organizmy:

  • UV-A – fale o długości 315-400 nm,
  • UV-B – fale o długości 280-315 nm,
  • UV-C – fale o długości 100-280 nm.

Jednym z największych naturalnych źródeł takiego promieniowania jest słońce, a jego szkodliwe elementy są zatrzymywane przez warstwę ozonową otaczającą ziemię. Okazuje się, że nowoczesna technologia pozwala również na sztuczne emitowanie takiego promieniowania i wykorzystywanie go w celu sterylizacji cieczy. Promieniowanie ultrafioletowe oddziałuje na organizmy żywe powodując w ich DNA reakcję chemiczną. Efektem jest uszkodzenie materiału genetycznego i skuteczna likwidacja szkodliwych mikroorganizmów. Jednocześnie urządzenia takie nie zmieniają właściwości i składu chemicznego wody, która została napromieniowana.

 

W jakich miejscach można montować sterylizatory UV do cieczy?

 

Sterylizatory UV posiadają wiele zalet i w związku z nimi są instalowane w wielu miejscach, urządzeniach oraz elementach związanych z dostarczaniem czy też uzdatnianiem wody. Sprzęt tego rodzaju można montować między innymi w następujących miejscach:

  • budynki mieszkalne,
  • baseny oraz fontanny,
  • stacje odpowiedzialne za uzdatnianie wody,
  • zakłady produkcyjne,
  • firmy odpowiedzialne za produkcję żywności,
  • sieci wodociągów.

Dzięki takiej dezynfekcji poziom szkodliwych mikroorganizmów w wodzie znacznie się zmniejsza do poziomu, który nie stanowi zagrożenia dla ludzkiego życia i zdrowia.

 

Co jeszcze warto wiedzieć o lampach UV do uzdatniania wody?

 

Nadal istnieje bardzo wiele rodzajów bakterii i wirusów, które są odporne na działanie wielu tradycyjnych metod sterylizacji i dezynfekcji wody. Do ich grona można zaliczać Cryptosporidium. Okazuje się jednak, że sterylizatory UV do cieczy świetnie radzą sobie z likwidacją tych mikroorganizmów. Bardzo istotną zaletą działania lamp UV jest nie tylko radzenie sobie z mikroorganizmami odpornymi na inne metody, ale również skuteczne uzdatnianie cieczy bez formowania jakichkolwiek produktów podezynfekcyjnych charakteryzujących się szkodliwym działaniem na ludzki organizm. Najlepsze urządzenia są w stanie zapewnić zalecaną dawkę promieniowania na poziomie 400J/m2. Decydując się na taki sprzęt należy zwracać szczególną uwagę na urządzenia, które są w stanie zapewnić wspomnianą dawkę.

Wiele nowoczesnych lamp posiada również wiele dodatkowych systemów i rozwiązań. Jednym z nich jest system czyszczenia rur osłonowych. Na ich ściankach mogą powstawać różne substancje, które z upływem czasu mogą pogorszyć działanie i wydajność lampy. Jeśli woda przepływająca przez sterylizator posiada naprawdę niską jakość to kupno lamp z takim dodatkowym systemem jest jak najbardziej rozsądnym rozwiązaniem.