Jak sprawdzić jakość wody w domu?

 

Jakość wody w domach może nie być tak dobra, jak spodziewa się większość osób. Niezależnie od tego, czy chodzi o nieprawidłowo działające stacje uzdatniania wody, czy użycie nawozu w pobliżu rur wodociągowych, ważne jest, aby mieć kontrolę nad tym, co wypływa z kranów. Odpowiednie urządzenia do uzdatniania wody mogą pomóc w polepszeniu jej jakości, jednak przed ich instalacją warto wykonać testy, które ocenią jej stan. Oto kilka prostych sposobów, aby to zrobić w zaciszu własnego domu.

 

Użycie zmysłów

Często wszystko, co jest potrzebne, aby sprawdzić jakość wody, to użycie zmysłów. W bardzo wielu przypadkach już „na pierwszy rzut oka” widać, że z wodą jest coś nie tak. Wystarczy nalać wodę do przeźroczystej szklanki i ocenić jej:

 

✔️ kolor,

✔️ zapach,

✔️ mętność,

✔️ obecność drobin i zanieczyszczeń,

✔️ spienienie.

 

Brązowy lub żółty kolor może wskazywać na obecność rdzy rurach. Nadmiar cząstek należy zgłosić w lokalnej gminie, jednak problem ten może wynikać również z zaniedbanej instalacji w domu. Jej wymiana często jest długotrwała i kosztowna, ale stacje uzdatniania wody mogą pomóc w opanowaniu początkowego kryzysu. Jeśli woda jest z własnego ujęcia (studni), symptomy te mogą świadczyć o dużej zawartości żelaza i związków pochodnych.

 

Niepokojący zapach wody może wynikać z kilku przyczyn. Niejednokrotnie jest spowodowany zbyt dużą ilością chloru, który jest używany w procesie uzdatniania wody miejskiej. Z kolei nawet ledwo odczuwalna woń zgniłych jajek sugeruje, że w wodzie znajdują się bakterie siarkowe i siarkowodór, co może być oznaką poważnego zanieczyszczenia wody. 

Mętność jest przejawem zbyt dużej obecności minerałów. W takiej sytuacji zmiękczanie wody okazuje się najlepszym, najszybszym i najskuteczniejszym sposobem na zniwelowanie problemu.

Degustacja wody może również pomóc ustalić, czy jest ona wysokiej jakości. Metaliczny smak może oznaczać rdzę, a smak wybielacza spowodowany jest nadmiarem chloru.

 

Ważne! Nigdy nie powinno się połykać wody, której smak lub zapach budzą wątpliwości!

 

Domowe zestawy testowe

Istnieje wiele domowych zestawów testowych do sprawdzania jakości wody. Należą do nich między innymi paski lub bardziej zaawansowane urządzenia wielorazowego użytku. W większości przypadków jednak standardowe paski wystarczą, aby ocenić podstawową jakość wody w domu (jej twardość).

Jednorazowe paski zmieniają kolor pod wpływem działania wody. Ich barwa będzie się zmieniać w zależności od stężenia substancji chemicznej w wodzie. Aby ich użyć, wystarczy przytrzymać pasek pod strumieniem wody lub zanurzyć na chwilę w szklance. Po odczekaniu określonego czasu trzeba porównać kolory pojawiające się na pasku testowymi z tymi, które kontrolnie umieszczono na karcie produktu.

 

Te zestawy są proste w użyciu, ale mogą być mniej dokładne w porównaniu do innych testerów dostępnych na rynku. Często wyniki mogą być też zupełnie niemiarodajne, jeśli użytkownik nie postępuje zgodnie z instrukcją.

 

Bardziej zaawansowane urządzenia i metody pozwalają ocenić między innymi:

✔️ dokładną twardość wody,

✔️ pH,

✔️ poziom stężenia żelaza,

✔️ poziom stężenia chloru,

✔️ mętność

✔️ żelazo

✔️ mangan

✔️ obecność bakterii

 

Są one bardziej precyzyjne, a otrzymane dzięki nim wyniki mogą zasugerować, czy konieczne jest zainstalowanie w domu systemu pozwalającego na uzdatnienie wody. (więcej o badaniu wody znajdziesz TUTAJ)

 

Informacje uzyskane w urzędach

Każdy dostawca wody jest zobowiązany do przedstawienia raportu, w którym znajdują się dane dotyczące jakości wody w danym obszarze. Niektóre zakłady gospodarki wodnej dzielą się takimi informacjami na stronie internetowej, jednak w razie wątpliwości zawsze można się z nimi skontaktować telefonicznie. Warto pamiętać, że raport będzie zawierać średnie stężenia różnych chemikaliów i minerałów w wodzie w rejonie, a nie w konkretnym gospodarstwie domowym. 

 

Ważne! Badanie wody musi być wykonane przez profesjonalną firmę. Używa się w niej specjalnych narzędzi, które precyzyjne określą stopień zanieczyszczeń.

 

Co zrobić, aby poprawić jakość wody w domu?

W zależności od tego, jakie nieprawidłowości zostały wykryte podczas testów, jakość wody może być poprawiana przez zainstalowanie różnych systemów. Zmiękczacze do wody przydadzą się szczególnie wtedy, gdy wykryto w niej zbyt dużą ilość jonów magnezu i wapnia (woda miejska). Twarda woda przyczynia się do wielu strat, w tym negatywnie oddziałuje na skórę i włosy oraz może zniszczyć AGD. Natomiast przy ujęciach własnych ze studni głębinowej, zawsze należy dobrać indywidualne rozwiązanie do konkretnych wyników z badania wody.