Czy zmiękczacze do wody usuwają z niej związki, które są potrzebne?

 

Chociaż internet jest doskonały do uzyskiwania informacji na prawie każdy temat, to jednak bardzo często jest też miejscem do powielania mitów i nieporozumień. Jednym z tych błędów jest pomysł, że zmiękczacze do wody usuwają z niej minerały i składniki odżywcze potrzebne ludzkiemu organizmowi. A to oczywiście nie jest prawdą. Dlaczego?

Zmiękczanie wody nie usuwa niezbędnych minerałów i składników odżywczych.
Przede wszystkim warto na początku zrozumieć różnicę między twardą a miękką wodą. Gdy woda przedostaje się przez skały i ziemię zbiera minerały w formie nieorganicznej, które czynią wodę twardą, w szczególności wapń i magnez. Według specjalistów zajmujących się badaniami geologicznymi ponad 85% domostw z krajów rozwiniętych ma w rurach twardą wodę. Objawia się ona np. przez pozostawienie plam na naczyniach i osadzanie się kamienia na drzwiach prysznicowych.

Miękka woda to taka, która ma naturalnie niski poziom minerałów. Można ją również uzyskać w inny sposób – poprzez uzdatnienie w miejskim zakładzie gospodarki wodnej lub za pomocą domowego systemu wpływającego na zmiękczenie wody.

Skąd się biorą mity na temat miękkiej wody?

Niewiedza i strach przed nowoczesnymi technologiami jest tym, co powoduje powielanie mitów na temat przeróżnych aspektów życia. Osoby, które są negatywnie nastawione do idei zmiękczania wody, często nie zdają sobie sprawy, że świat zmienia się szybciej, niż mogą się one podejrzewać. Osoby starsze nie były tak nastawione na zanieczyszczenia, chociaż woda, która płynęła dawniej w instalacjach, również pozostawiała wiele do życzenia.

Warto jest przejrzeć się największym i najpowszechniejszym mitom dotyczącym zmiękczania wody, aby wiedzieć, że zdania te nie są prawdziwe. Na pewno z częścią z nich rozprawimy się jeszcze na naszym blogu!

❌ Mit nr 1 – Środki zmiękczające wodę dodają sól do wody.

❌ Mit nr 2 – Ilość sodu w zmiękczonej wodzie jest niezdrowa.

❌ Mit nr 3 – Środki zmiękczające wodę oczyszczają wodę.

❌ Mit nr 4 – Zmiękczanie wody zabiera zdrowe minerały.

❌ Mit nr 5 – Miękka woda pozostawia na skórze film.

❌ Mit nr 6 – Zmiękczacze do wody marnują wodę i energię.

❌ Mit nr 7 – Środki zmiękczające wodę kosztują dużo pieniędzy.

❌Mit nr 8 – Zmiękczacze do wody nie są potrzebne, jeśli pije się wodę miejską.

Czy ciało nie potrzebuje magnezu i wapnia?

Oczywiście, że potrzebuje! Wapń i magnez są niezbędne dla prawidłowego zdrowia. Nieodpowiednie spożycie któregokolwiek z tych składników może pogorszyć zdrowie. W szczególności bez odpowiedniego poziomu magnezu mogą wystąpić skurcze mięśni, słaby sen, tiki, drgawki mięśni, a nawet przewlekły ból. Z kolei wapń jest ważny dla silnych zębów i kości.

Najważniejsze jest to, że większość badań wskazuje, że wapń i magnez rozpowszechnione w twardej wodzie są w formie nieorganicznej, której organizm nie może trawić. Dlatego zmiękczenie wody w celu usunięcia tych minerałów nie zmniejsza spożycia tych składników odżywczych. W rzeczywistości, jeśli chce się dodać więcej wapnia i magnezu do swojej diety, to picie „twardej wody” (lub takiej, która nie przepłynęła przez zmiękczacze do wody) w żaden sposób nie pomoże.

Czy zmiękczenie wody podnosi poziom sodu w organizmie?

Wapń i magnez są wymieniane na sód podczas procesu zmiękczania, dlatego wiele osób zastanawia się na tym, czy zwiększy to spożycie sodu w ich diecie? Ilość sodu w wodzie po przejściu procesu zmiękczania będzie zależeć od twardości wody, jednak nawet w skrajnych przypadkach ​​w zmiękczonej wodzie znajduje się śladowa ilość sodu.

Mniej niż 3% dziennego spożycia sodu pochodzi z picia lub gotowania w zmiękczonej wodzie. Konieczne byłoby wypicie 6-8 szklanek zmiękczonej wody, aby uzyskać tyle samo sodu, co w małej części chleba.

Jest mało prawdopodobne, aby sód w zmiękczonej wodzie stanowił ryzyko dla większości zdrowych ludzi. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że większość sodu w diecie przeciętnego człowieka pochodzi z soli kuchennej i przetworzonej żywności. Dlatego najlepszym sposobem na obniżenie zawartości sodu w diecie jest zmiana dotychczasowych nawyków żywieniowych.