Czy picie wody z kranu jest niezdrowe?

 

Pytanie, które zadaje sobie wiele osób na całym świecie – czy picie wody z kranu może powodować problemy zdrowotne? Ustalenie tego, czy faktycznie tak się dzieje, zależy od działania lokalnego systemu wodociągowego oraz od indywidualnego podejścia do tej kwestii. Prawdą jest jednak to, że regularne picie wody o niskiej jakości może generować wiele nieprzyjemnych objawów, a stacje uzdatniania wody mogą pomóc ich uniknąć.

 

Zanieczyszczenia wody z kranu a informacje o nich.

Lokalne zakłady gospodarki mają obowiązek udzielać informacje na temat stanu jakości wody w danym rejonie. Publikują one raporty o naruszeniach i zanieczyszczeniach, co ułatwia określenie bezpieczeństwo picia wody z kranu. I choć przeważnie są one bardzo skrupulatne, to jednak nie odpowiadają na pytanie, dlaczego problemy w ogóle powstają. Nie sugerują też mieszkańcom tego, czy warto zainwestować w dodatkowe systemy wpływające na jakość, takie jak zmiękczacze do wody lub filtry.

 

Ważne! Przepisy dotyczące wody pitnej wyraźnie określają różne zanieczyszczenia występujące w źródłach wody, dozwolone limity i wszelkie skutki uboczne, jakie mogą powodować związki znajdujące się w wodzie.

 

Typowe zanieczyszczenie wody z kranu

Proces uzdatniania wody nie wychwytuje wszystkich skażeń i od czasu do czasu powoduje dodatkowe zanieczyszczenie wody chemikaliami i materiałami stosowanymi podczas całej procedury. Co może więc znajdować się w wodzie z kranu?

 

1.      Produkty uboczne dezynfekcji

Komunalne urządzenia do uzdatniania wody czasami naruszają normy dla produktów ubocznych dezynfekcji, które są chemikaliami takimi jak chlor, chloramina i utleniającymi związkami stosowanymi do niszczenia skażenia mikrobiologicznego. Produkty uboczne dezynfekcji obniżą jakość wody w domu i nadają jej nieprzyjemny smak. W dłużej perspektywie mogą powodować problemy żołądkowe, szczególnie u osób wrażliwych, w tym dzieci i ludzi starszych.

 

2.      Bakterie z grupy coli

Bakterie coli są powszechnym zanieczyszczeniem w systemach wodnych, jednak w małych stężeniach nie powoduje żadnej poważnej choroby. Bakterie te powszechnie występują w kale i mogą przedostawać się do systemów poprzez naturalny odpływ lub z pęknięć w rurach rozprowadzających wodę. Są wskaźnikiem innych problemów z gospodarką wodną na danym obszarze. W większym stężeniu bakterie coli mogą powodować nieprzyjemne dolegliwości i problemy zdrowotne.

 

3.      Azotany

Związki chemiczne na bazie azotu są stosowane w rolnictwie i w pielęgnacji trawników, a nawóz może przedostawać się przez glebę do źródeł wody pitnej. W wyniku napływu wody do urządzeń do jej uzdatniania powstaje wiele problemów. Wysokie poziomy azotu mogą prowadzić do zakwitów glonów w systemach wodnych i są szkodliwe dla niemowląt, zakłócając przepływ krwi.

 

4.      Zanieczyszczenia nieorganiczne

Zanieczyszczenia nieorganiczne są rodzajem skażenia, które obejmuje naturalnie występujące substancje chemiczne, takie jak:

⭕ rtęć,

⭕ arsen,

⭕ ołów,

⭕ cyjanek,

⭕ miedź,

⭕ żelazo,

⭕ magnez,

⭕ wapń.

Wszystkie te związki można usunąć dzięki odpowiednio dobranym urządzeniom do uzdatniania wody. Dwa ostatnie mogą z powodzeniem być odprowadzone z systemu wodnego dzięki zmiękczaczowi.

 

5.      Arsen
Arsen jest powszechnie spotykany w glebie oraz skorupie ziemskiej i dociera do systemów wody pitnej poprzez naturalny spływ. Chociaż arsen jest śmiertelnie niebezpiecznym związkiem chemicznym, jest zabójczy tylko w wysokich stężeniach, które nie są zwykle osiągane w rurociągach, natomiast w ujęciach głębinowych już tak.

 

6.      Pierwiastki promieniotwórcze
Związki radioaktywne naturalnie występują w glebie i mogą docierać do źródeł wody poprzez odpływ i erozję. Ich duże poziomy mogą powodować raka i inne problemy zdrowotne. Bezpieczny limit dla materiałów radioaktywnych w wodzie pitnej wynosi mikroskopijne ilości (części milionowe po przecinku), a ich napływ do źródeł wody pitnej jest poważnie traktowany przez instytucje zajmujące się gospodarką wodną.