Do czego wykorzystuje się sól tabletkowaną?

 

sól tablektowana

Jednym z etapów uzdatniania wody jest jej zmiękczanie. Proces ten polega na wymianie twardych jonów magnezu i wapnia na miękkie jony sodu z użyciem katalizatora. W tym celu bardzo często wykorzystuje się sól tabletkowaną. Zdaniem ekspertów warto po nią sięgać, ponieważ jej użycie w procesie zmiękczania wody jest o wiele tańsze i skuteczniejsze niż zastosowanie innych dostępnych technik uzdatniania wody.

 

Czym jest sól tabletkowana?

Sól tabletkowana to, jak sama nazwa wskazuje, tabletki solne złożone w 99% z chlorku sodu, który dysocjuje w wodzie na wolne kationy sodu i aniony chlorkowe. Są one niezbędne do przeprowadzenia prawidłowej reakcji wymiany jonowej, która istotnie wpływa na proces zmiękczania wody.

Tabletki solne wyróżniają się górną i dolną powierzchnią wypukłą cylindrycznie. Po wrzuceniu do wody, równomiernie się rozpuszczają nie powodując szlamowania ani rozpadu na pojedyncze kryształy. Ponadto zachowują słonawy smak i białą barwę. Efekty, jakie zapewnia użycie soli tabletkowanej w zmiękczaczu wody to min. brak konieczności stosowania soli w domowych zmywarkach, brak osadzania się kamienia na sprzęcie gospodarstwa domowego, w którym gotowana jest woda, czyli na przykład na czajnikach lub kawiarkach. 

 

Tabletki solne w stacjach uzdatniania wody

Tabletki solne stosowane są głównie w stacjach uzdatniania wody i ciepłowniach. W takich miejscach sól tabletkowana jest używana w ogromnych ilościach, ponieważ dzięki niej otrzymywana jest woda o niskiej twardości, co pozwala na uniknięcie osadzania się zbyt dużej ilości kamienia kotłowego.

Urządzenia przeznaczone do poprawy jakości wody zazwyczaj składają się ze zbiornika na sól i solankę, zbiornika wypełnionego złożem jonitowym, zaworu służącego do regulacji twardości wody i sterownika, którego zadaniem jest zarządzanie i kontrola pracy urządzenia. Sterowanie uzdatnianiem wody przebiega w sposób automatyczny, bazując na odgórnie założonym planie zużycia wody lub pomiaru jej rzeczywistego przepływu.

 

Twardość wody to jeden z najistotniejszych parametrów, na który oddziałuje stacja uzdatniania wody. Twarda woda ma niewielkie znaczenie, jeśli chodzi o zdrowie lub życie człowieka, ale silnie oddziałuje na instalacje hydrauliczne i grzewcze, bojlery, kotły i sprzęty AGD, powodując ich niszczenie. Kamień, który osadza się na powierzchni takich urządzeń może prowadzić do poważnych awarii, a w konsekwencji do braku możliwości korzystania z nich. Przyczynia się to do utrudnienia codziennego funkcjonowania przedsiębiorstwa lub gospodarstwa domowego.

W stacjach uzdatniania wody montowana jest żywica jonowymienna, która ma redukować twardość wody. Zawiera ona specyficzne właściwości umożliwiające zachodzenie reakcji wymiany jonowej. W praktyce oznacza to, że na miejscu jonów szkodliwych substancji pojawiają się jony neutralne.

 

Dlaczego sól jest tak ważna w procesie uzdatniania wody?

Zmiękczanie wody z użyciem stacji uzdatniania wymaga zastosowania solanki. Służy ona do okresowej regeneracji złoża żywicy jonowymiennej. Jeśli sól nie będzie regularnie uzupełniana, uniemożliwi to żywicy prawidłową regenerację, a także w konsekwencji może zaburzyć funkcjonowanie całej stacji uzdatniania wody. Warto podkreślić, że uzdatnianie wody nie odbywa się z pomocą zwykłej soli kuchennej. Niezbędna w tym procesie jest właśnie specjalistyczna sól tabletkowana. Ich specyficzny kształt oraz skład sprawiają, że rozpuszcza się równomiernie, bez skłonności do powstawania złogów. W tabletkach solnych, oprócz chlorku sodu, można znaleźć śladowe ilości żelaza, magnezu, wapnia i siarczanów.

 

Podsumowanie

Głównym celem soli tabletkowanej jest redukcja stopnia twardości wody. Jej stosowanie znacząco wpływa na polepszenie jakości wody. Tabletki solne, choć stosowane są głównie w stacjach uzdatniania wody, mogą być wykorzystywane również w domu do naczyń, w których gotowana jest woda, takich jak czajniki czy kawiarki. Dzięki temu na ich powierzchni nie będzie osadzał się kamień.