Urządzenia do uzdatniania wody w domu – co wybrać?
Woda może zawierać osad, chemikalia i wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, które wpływają na jej smak i zapach. Zainstalowanie systemu uzdatniania może zapewnić zdrową, bezpieczną czystą wodę pitną. Jednak aby urządzenie sprawdziło się w domu, konieczne jest dopasowanie jego funkcji do konkretnych warunków. Trzeba zdawać sobie sprawę, że np. filtry odwróconej osmozy działają zupełnie inaczej niż zmiękczacze do wody. Co więc wybrać?
Najpopularniejsze systemy uzdatniania wody
Nowoczesne systemy filtrujące wodę wykorzystują w swoim działaniu wiele procesów. Część z nich może być mechanicznych, inne są z kolei chemiczne. Każde urządzenie do uzdatniania wody ma zarówno swoje plusy, jak i minusy, o których warto wiedzieć. W niektórych przypadkach coś, co dyskredytuje wybór danego systemu, w innym domu nie będzie miało żadnego znaczenia. Oto cztery najczęściej spotykane metody uzdatniania wody:
1. Odwrócona osmoza
Jest to proces redukcji rozpuszczonych jonów (takich jak sole) z wody, w którym stosuje się ciśnienie w celu przepchnięcia cieczy przez półprzepuszczalną membranę. Zatrzymuje ona większość związków, takich jak np. metale ciężkie. Po dociśnięciu do powierzchni membrany rozpuszczone niebezpieczne składniki są odpychane, podczas gdy cząsteczki wody powoli przechodzą przez powłokę. W systemie tym dodatkowo często stosuje się również filtry węglowe, dzięki czemu woda może osiągać czystość na poziomie nawet 98%!
2. Promieniowanie ultrafioletowe
Widmo UV stosowane w systemach oczyszczania wody występuje w znacznie wyższych natężeniach, niż te otrzymywane przez promieniowanie słoneczne. Częstotliwość wykorzystywana do zabijania mikroorganizmów wynosi 254 nanometrów (nm). Zastosowane w uzdatnianiu wody lampy UV zostały zaprojektowane specjalnie w celu uzyskania największej ilości energii UV przy tej częstotliwości. Woda naświetlana jest w sposób ciągły, a gdy pozbawiona jest już bakterii i wirusów, trafia do zbiornika.
3. Filtracja
Proces, w którym woda przepływa przez system wodny, który może obejmować jeden lub więcej filtrów w celu usunięcia zmętnienia, smaku, koloru, żelaza lub zapachu. Urządzenia działające w ten sposób mogą wymagać zamontowania na stałe lub też można umieszczać przy różnych kranach w zależności od potrzeb. Ogólnie proces może obejmować filtry:
· mechaniczne,
· adsorpcyjne,
· neutralizujące,
· katalizujące.
4. Zmiękczanie wody
Zmiękczacz to urządzenie do usuwania wapnia i magnezu z wody, dzięki czemu nie tworzy się kamień w rurach oraz zbiornikach, pranie i sprzątanie jest bardziej wydajnie, a także nie powstają problemy skórne. Zmiękczacze wody zwykle działają na bazie zeolitu lub żywicy jonowymiennej, które umieszczone są w zbiorniku podłączonym bezpośrednio do systemu wodnego. Gdy wkład ulegnie wyczerpaniu (większość wymiennego sodu zostanie zastąpiona wapniem i magnezem), można go zregenerować lub uzupełnić.
Jakie urządzenie wybrać?
Pierwszym krokiem przy wyborze urządzenia do uzdatniania jest przetestowanie wody. Tylko dzięki będzie można dowiedzieć się, jaka kwestia wymaga naprawienia. Precyzyjne wyniki pozwalają też dopasować najbardziej odpowiedni sprzęt. Dla przykładu odwrócona osmoza nie sprawdza się w przypadku bardzo twardej i chlorowanej wody, a już filtracja radzi sobie z takimi wyzwaniami bardzo dobrze.
Dla uzyskania najlepszych wyników testy mogą być wykonywane w niezależnym, certyfikowanym laboratorium. Można również skorzystać z usług specjalistów lub nawet samodzielnie przeprowadzić eksperymenty za pomocą pasków, które dostępne są w wielu sklepach.
Ostatnią rzeczą, jaką należy wziąć pod uwagę, jest wydajność urządzenia. Dwuosobowa rodzina zużywa o wiele mniej wody niż wielopokoleniowy dom. Ponadto maksymalne natężenie przepływu powinno być wystarczające wtedy, gdy zużywa się sporo wody jednocześnie.
To właśnie testy wody i potrzeby domowników dają odpowiedź na pytanie, jaki system uzdatniania wody będzie najlepszy dla danej rodziny. Jeśli interpretacja wyników lub oszacowanie zużycia stwarzają pewne problemy, to zawsze można skontaktować się z nami – pomożemy w doborze właściwego urządzenia!