Dlaczego warto uzdatniać wodę?
Poznaj korzyści!
Lokalne stacje obsługiwane przez władze miejskie dbają o to, by do kranów trafiała czysta woda, jednak niektóre zanieczyszczenia nadal przedostają się do rur. System uzdatniania wody w domu jest rozwiązaniem, który eliminuje ten problem. Co więcej, ze względu na degradację środowiska, w niektórych obszarach jest on konieczny, by zawsze mieć dostęp do zdrowej wody pitnej. Jakie inne korzyści daje system uzdatniania wody?
Usuwanie zanieczyszczeń
W zależności od rodzaju zainstalowanego systemu uzdatniania wody, pomaga on pozbyć się szkodliwych substancji i zapewnia czystą wodę do picia, kąpieli i prania. Jednocześnie eliminuje nadmiar minerałów, takich jak wapń i magnez, które mogą obniżyć jakość ubrań i powodować różne problemy zdrowotne. Przedłuża to także żywotność systemu wodno-kanalizacyjnego oraz urządzeń domowych.
Niektóre zanieczyszczenia mogą pojawić się nawet wtedy, gdy miejskie stacje działają na wysokim poziomie. Dzieje się tak np. z powodu katastrofy naturalnej lub przedostania się do źródeł wody toksycznych nawozów.
Uzdatnianie wody może wykorzystywać system odwróconej osmozy. Stosuje się w nim specjalną półprzepuszczalną membranę i szereg filtrów, które zapewniają czystą wodę. Zwykle jest instalowany w łazience lub na zlewie kuchennym, pod prysznicem i wewnątrz lodówki z dozownikiem wody. Takie rozwiązanie sprawia, że w wodzie nie znajdują się:
⭕ pestycydy,
⭕ siarczany,
⭕ azotany,
⭕ fluorek,
⭕ chlor.
Lepsze zdrowie
Jakość wody ma ogromny wpływ na zdrowie, a szczególnie narażone są tu dzieci i osoby starsze. Woda zanieczyszczona np. ołowiem może powodować opóźnienia rozwojowe i problemy z koncentracją oraz zapamiętywaniem. W mniej skrajnych przypadkach pojawiają się schorzenia skórne, alergie lub nawet stany zapalne, które trudno wyleczyć. Kolejny problem stanowi obecność mikroorganizmów, które mogą prowadzić do wycieńczenia organizmu poprzez wywoływanie biegunek i wymiotów.
Czysta woda w domu jest niezwykle ważna i może być łatwo dostępna dzięki systemom uzdatniania. To najszybszy, najtańszy i najłatwiejszy sposób na utrzymanie rodziny w zdrowiu. Takie rozwiązanie nie tylko pomoże oczyścić wodę pitną, ale także sprawi, że urządzania wykorzystujące wodę, będą działy o wiele dłużej. Chociaż system oczyszczania wody może wiązać się z dodatkowymi kosztami, jego długoterminowe korzyści pozwolą zaoszczędzić pieniądze i czas przeznaczony na wizyty u różnych lekarzy.
Ochrona środowiska
Obecnie większość urządzeń do uzdatniania wody jest wyposażona w najnowocześniejszą technologię, która jest przyjazna dla środowiska. Systemy te wymagają niewielkich nakładów energii i mogą skutecznie funkcjonować nawet w trudnych warunkach. Filtry stosowane podczas uzdatniania wody wykonane są z naturalnych surowców, a ich produkcja generuje znikome ilości śladu węglowego.
Czysta, zdrowa woda pitna, która płynie z kranu, przyczynia się także do zmniejszenia ilości kupowanej wody butelkowanej. W przeciętnej czteroosobowej rodzinie codziennie wypija się ok. 3 litry wody mineralnej, więc przez tydzień te kilka osób przyczynia się do powstania spektakularnej góry śmieci. Plastik, którego używa się do tworzenia butelek, nie jest ani dobry dla planety, ani dla zdrowia. Może zawierać BPA, który przedostaje się do wody, a w konsekwencji do organizmu. Trzeba pamiętać o tym, że chroniąc środowisko, dba się również o siebie.
Zmniejszone ryzyko awarii
Zanieczyszczenia często gromadzą się w rurach, powodując uszkodzenia instalacji wodnej. Nadmiar minerałów, które tworzą kamień, prowadzi do pęknięcia linii kanalizacyjnych, powodując utratę dostępu do świeżej wody pitnej. Zainstalowanie systemu uzdatniania wody pomaga uniknąć tego problemu.
Warto zdawać sobie sprawę, że odnowienie lub nawet drobna renowacja instalacji wodno-kanalizacyjnej często wiąże się z ogromnymi kosztami i szeroko zakrojonymi pracami remontowymi. Pęknięta rura może spowodować zawilgocenie ściany, a nawet uszkodzenie fundamentów, jeśli problem nie zostanie szybko rozwiązany. System uzdatniania wody znacznie ogranicza ryzyko powstania awarii, dzięki czemu można zaoszczędzić pieniądze, czas i – co najważniejsze – nerwy.